S. ELŻBIETANKI

HISTORIA » S. ELŻBIETANKI

DOM ZGROMADZENIA SIÓSTR ŚWIĘTEJ ELŻBIETY

Zgromadzenie zostało sprowadzone do Kowalewa Pomorskiego w końcu 1918 r. staraniem dziekana i miejscowego proboszcza ks. Ziętarskiego. Przekazano im wówczas obecny dom zakonny z przeznaczeniem na ochronkę. Zadaniem sióstr była działalność charytatywna i wychowawcza. W domu zakonnym w 1926 r. poświęcono - istniejącą do dziś - kaplicę półpubliczną p.w. św. Józefa. We wrześniu 1939 r. władze okupacyjne zlikwidowały ochronkę, zajęły dom z przeznaczeniem dla gminy ewangelickiej i wysiedliły siostry, które odtąd mieszkały w parafialnym domu dla ubogich. Siostry zajmowały się opieką nad chorymi i służbą kościelną.
Po wojnie siostry powróciły do swojego domu; do 1949 r. prowadziły ochronkę. Jedna z sióstr pracowała do 1953 r. jako pielęgniarka w Ośrodku Zdrowia. Ze względu na trudności finansowe siostry wynajęły w swoim domu dwa mieszkania.
Dom zakonny znajduje się w budynku murowanym, jednopiętrowym, krytym dachówką; ma powierzchnię ok. 150 m2. Znajdują się w nim 4 pokoje, kaplica i pomieszczenia gospodarcze.

Dom zakonny Sióstr Elżbietanek w Kowalewie Pomorskim
Kaplica pw. Świętego Józefa
Adres: ul. Św. Józefa 2 87-410 Kowalewo Pomorskie
Telefon: 56 6844129

31.08.2021 Siostry skończyły  posługę w naszej Parafii po 101 latach.