Św. Mikołaj

(ołtarz główny kościoła pw. Św. Mikołaja w Kowalewie Pomorskim)

PAMIĄTKA WPROWADZENIA RELIKWII ŚW, MIKOŁAJA (otrzymanych z Bari - Italia) 8 XII 2002 r.

Mikołaj, biskup, urodził się ok. 270 r. w Patara, w Licji (Azja Mniejsza). Jest popularnym świętym w chrześcijaństwie. W legendach o św. Mikołaju jest ziarno prawdy. Po bogatych rodzicach otrzymał w spadku znaczny majątek, którym chętnie dzielił się z ubogimi. Wyróżniał się pobożnością i miłosierdziem. Mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa. Po życiu gorliwym i pełnym dobrych czynów, zmarł w połowie IV w., spontanicznie czczony przez wiernych. Gdy Mirę opanowali Arabowie, kupcom włoskim udało się zabrać jego relikwie i przewieźć do Bari w południowych Włoszech. Znana jest historia o trzech niesprawiedliwie uwięzionych oficerach uwolnionych za jego wstawiennictwem; opowieść o trzech ubogich pannach wydanym za mąż dzięki posagom, których Święty dyskretnie im dostarczył; o trzech młodzieńcach uratowanych przez niego od wyroku śmierci; o żeglarzach wybawionych z katastrofy morskiej. Dlatego też św. Mikołaj jest patronem panien, marynarzy, rybaków, dzieci, więźniów. Utrzymuje się zwyczaj składania podarunków w formie niespodzianki. W Polsce o jego kulcie świadczą liczne jego kościoły, ołtarze, obrazy, bractwa i imię jego nadawane na chrzcie świętym.

Modlitwa •
Miłosierny Boże, pokornie Cię prosimy za wstawiennictwem świętego Mikołaja, biskupa, czuwaj nad nami wśród wszelkich niebezpieczeństw, abyśmy bez przeszkód szli drogą wiodącą do zbawienia. Amen.

WIT KM