PARAFIA

HISTORIA » PARAFIA

Parafia należy do najstarszych na terenie diecezji toruńskiej. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1222 r., kiedy Konrad Mazowiecki przekazał gród biskupowi Chrystianowi. Ciągłe najazdy Prusów spowodowały przekazanie tych ziem Krzyżakom, jednak początki chrześcijaństwa sięgają czasów wcześniejszych. Natrafiono na istnienie w tym miejscu osady starożytnej. Obecny kościół został wybudowany w latach 1286 - 1300 w stylu gotyckim z kamienia polnego.  Największe straty poniósł w dobie wojen polsko - krzyżackich. Dzięki dobrodziejom w następnych wiekach odzyskał swoją świetność. Najwspanialszym zabytkiem jest gotycka Madonna z Dzieciątkiem z ołtarza głównego pochodząca z końca XIV w. zwana "Kowalewską". Już na początku II wojny światowej w 1939 r. zginął proboszcz parafii ks. Alojzy Puppel oraz wikariusz ks. Kajetan Kaszewski.

W 1999 r. parafia przeżywała Misje Ewangelizacyjne, wprowadzono także w każdy pierwszy czwartek miesiąca całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu; w 2001 r. wskrzeszono bractwo Najświętszego Sakramentu. Wznowiono także kult Matki Boskiej Kowalewskiej. Każdego roku parafia uczestniczy w pielgrzymkach do sanktuariów w kraju i za granicą. Od 1993 r. odbywa się w Kowalewie Diecezjalny Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej.

W ostatnich latach przeprowadzono niezbędne prace konserwatorskie w kościele, zmodernizowano instalację elektryczną i nagłaśniającą, wykonano nowe chodniki wokół kościoła i na cmentarzu oraz remontowano plebanię.